Question #199159

Suppose the correlation coefficient is 0.80 and the number of observations is 62. What is the calculated test statistic? Is this significant correlation using a 1% level of significance? 2. Given that, r = 0.475 N = 10, Is this significant correlation between X and Y using a 5% level of significance? 


Expert's answer

H0:ρ=0H0:\rho=0

Ha:ρ≠0Ha:\rho\ne0

t=rn−21−r2t=\frac{r\sqrt{n-2}}{\sqrt{1-r^2}}

t=0.8601−0.82=10.33t=\frac{0.8\sqrt{60}}{\sqrt{1-0.8^2}}=10.33

Cv=t60,0.005=−2.66,2.66,Cv=t_{60,0.005}=-2.66, 2.66,

10.33 falls in the rejection region. 10.33>2.66, this, we reject H0 and conclude that the correlation is significant.

2.

H0:ρ=0H0:\rho=0

Ha:ρ≠0Ha:\rho\ne0

t=rn−21−r2t=\frac{r\sqrt{n-2}}{\sqrt{1-r^2}}

t=0.47581−0.4752=1.53t=\frac{0.475\sqrt{8}}{\sqrt{1-0.475^2}}=1.53

Cv=t8,0.025=−2.306,2.306.Cv=t_{8,0.025}=-2.306, 2.306.

1.5<2.306, we fail to reject the null hypothesis and conclude that there is no significant correlation between X and Y.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS