Question #152467

A super, market has been selling discounted apples in bundles of five at their counters. A random sample of 49 bundles weighs 980 grams on average, with a standard deviation of 65 grams. Test the hypothesis that . = 1000 grams against the alternative hypothesis of > 1000 at 0.07 level of significance


Expert's answer

Hypothesis testing for a mean (σ is unknown, and the variable is normally distributed in the population or n > 30 )

So we use t-test with df = n-1 = 49-1 = 48 degree of freedom:


P(X≥1000)=P(t48≥μX−1000σX)=P(t48≥980−100065/49)=P(t48≥−2.15)=1−P(t48<−2.15)=1−0.018=0.982>0.07P(X\ge1000) = P(t_{48} \ge \frac {\mu_X-1000} {\sigma_X}) =\\ P(t_{48} \ge \frac {980 - 1000} {65/ \sqrt{49}}) = P(t_{48} \ge -2.15) = \\ 1-P(t_{48}< -2.15)=\\ 1-0.018 = 0.982>0.07


Hence, we cannot reject the null hypothesis that the population mean is equal to 1000 at significant level of 0.07.



LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS