Question #143723

paperweight in the shape of the pyramid has a regular hexagonal base with a perimeter that measures 16.8cm. The pyramid has a height of 4.7 cm and the distance from the center of the base to the midpoint of each side 2.,9 cm. What is the surface area of the paperweight?

Expert's answer

given:

perimeter ( P ) = 16.8cm

height ( h )= 4.7

apothem length ( a ) = 2.9cm

now calaculate slant height ( s ) and base length ( b )

first we calculate slant height (s) from pythagoras theorem

s2 = a2 + h2

s = a2+h2\sqrt{a^2+h^2}

s = (2.9)2+(4.7)2\sqrt{(2.9)^2+(4.7)^2}

s = 8.41+22.09\sqrt{8.41 + 22.09}

s = 30.50\sqrt{30.50}

s = 5.52cm

now we calculate base length (b)

from perimeter in hexagonal pyramid

6 x b = 16.8

b = 16.86\frac{16.8}{6} = 2.8 cm

now we calculate base area of pyramid

Base area = 3 a b

Base area = 3 (2.9) (2.8)

Base area = 24.36 cm2

now we calculate the surface area of regular hexagonal pyramid

S.A. ( surface area ) = {12\frac{1}{2} ( perimeter) (slant height) }+ Base Area

S.A. = {12\frac{1}{2} (16.8)(5.52) } + 24.36

S.A. = { 92.732\frac{92.73}{2} } + 24.36

S.A. = 46.36 + 24.36

S.A. = 70.72

the surface area of papersheet is 70.72.



LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS