Question #305647

An inductance of 1 henry and a resistance of 1 ohm are connected in series with a constant EMF of E volts. If the current is initially zero, and is equal to 10 A after 5 seconds, find E.


Expert's answer

LdIdt+RI=EL\frac{dI}{dt}+RI=E

1dIdt+1I=E1\frac{dI}{dt}+1I=E

dIdt+I=E\frac{dI}{dt}+I=E

dIdt=E−I\frac{dI}{dt}=E-I

dIE−I=dt\frac{dI}{E-I}=dt

integrate both sides;

∫dIE−I=∫dt\int \frac{dI}{E-I}=\int dt

−log(E−I)∣0i=t∣0t-log(E-I)|_0^i=t|_0^t

at t=5, I=10A

Replace the above conditions in the integral;

−log(E−10)=5-log(E-10)=5

logE10=−5log\frac{E}{10}=-5

E10=e−5\frac{E}{10}=e^{-5}

E=e−5∗10E=e^{-5}*10

E=0.0674VE=0.0674V


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS