Question #241767

A company that operates for 18 hours a day has introduced a new daily wage system that
incorporates variable hourly rate to encourage longer shifts. The company pays $10 for first
hour or any part of the first hour. Afterwards, company pays additional 2% per hour for each
hour or part of each additional hour. Write a piece-wise function that shows the salary as a
function of hours. Also sketch a graph of this function.

Expert's answer

Let tt represent the hours and let f(t)f(t) be the salary as function of hours tt.

For the first hour or any part of the first hour;

f(t)=10   0<t1f(t)=10~~~0<t\leq1

For the additional hours. That is 1<t181<t\leq18

f(t)=10+(2%×10)(t1)f(t)=10+0.2t0.2f(t)=9.8+0.2tf(t)=10+(2\%\times10)(t-1)\\ f(t)=10+0.2t-0.2\\ f(t)=9.8+0.2t

Hence the piece-wise function representing the salary is\\

f(t)={10                    0<t19.8+0.2t        1<t18f(t)=\begin{cases} 10 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~0<t\leq 1\\ 9.8+0.2t ~~~~~~~~1<t\leq18 \end{cases}

The graph is as follows


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS