Compare the fractions 1 3/4 and 1 2/3 by making use of a numberline. The exact point where the two fractions apear, should be shown clearly. Make accurate drawings
Using a standard algorithm, calculate and show your working: 3- 1 2/3×5/6
If you have a grid of 24 squares, use the grid alongside to illustrate 3/8 and 2/3. Show the answer to 2/3-3/8 Clearly by making use of different types of shading
(3x2)2÷9x33
find x : 8x2+3x-6=0
Now try one of the problems on your own using the elimination/substitution method.
You are hosting a study session at your house for you and your friends. You know that everyone will be getting hungry after you have worked hard for a few hours. Your mom wants to order pizza and you need to make sure that you get the perfect amount for everyone. Since you and your friends can eat a lot of pizza, you know that you will need 11 total pizzas. The three most popular toppings are cheese, pepperoni, and sausage and you know that you will need twice as many pepperoni pizzas as sausage pizzas. Your mom finds out that cheese pizzas cost $2.50, pepperoni cost $3.50, and sausage pizzas cost $3.00 (all of these prices include taxes and delivery fees). If she has a total of $35 to spend on the pizza, how many of each type should she order?
Becky is having her birthday party at a roller skating ring. The ring charges a fee of $50 plus $8 per person. If Becky invites 15 friends to her birthday party, how much will she pay for the party?
Solve these problems. Write down the problem number and answer.
https://lh5.googleusercontent.com/h3VhjxWaf7xftH0Ifj4shXeEnl0SgK6HzAlcyunS0WjhnoGxN6RWqh7bUVvN0FQvG3wtxL8PtNBq-VqcCgVlTGWqEX4aQ4_S8UNYgU0OOuqPtYEcRtv0uflHnIvL76OGKw=w1237
Match the letter of the alphabet with your solutions from the problems you solved above.
https://lh4.googleusercontent.com/QZVDF5ymenJygL6md88BQvbJ2yBtC6faGp-BA0gAP7F6UoTJHO2fsYjsRjbgENtUE67-0IDQmIdROde5oSdqqqyYqXJRjBZeZWFIfopGGYEGhf5vmuYZJlNz0qmunt4s4Q=w952
Write the phrase you found. Your answer should be sentence with 6 words.
As a secondary school mathematics teacher, during a parent-teacher meeting, a parent strongly argued that you should be giving the children lots of worksheets. Basing your discussions on one of the following topics (fractions, geometry: constructions, data representation, and graphs of functions), and with reference to the grade 8 learning content of the Junior Secondary Syllabus for Grade 8 & 9 syllabus: 1. Describe what you would say to the parent about how your teaching strategies are based on Bruner's theory, 2. How you are applying his theory as a teacher to one of the above-mentioned topics, and 3. Why worksheets may not be the only ideal learning strategy for the abovementioned grades and topic.
1. A sales company reimburses its staff for travel expenses.
The graph below shows the amount reimbursed per km travelled.
(a) Find the equation of the line stating the meaning of any letters used.
(b) Interpret the meaning of the y intercept and the gradient.
(c) Are there any practical limitations to the model given by the equation you have found?