Company A wants to know what production cost its major competitor, company B, has assigned to product item p_(7.) After a bit of investigation, company A has collected the following data about company B’s production of item p_(7.)
Production lot size = 2600 units
Set-up cost = Rs. 135/-
Annual demand = 30,000 units
Daily demand = 100 units
Production rate = 200 units per day
Inventory holding costs = 28% of the average value per year
Company A has further learnt that company B produces according to ‘economic lot size’ model.
What is the company B’s cost of producing product item p_7?
Company ( B)
Production lot size = 2600 units
Set-up cost = Rs. 135/-
Annual demand = 30,000 units
Daily demand = 100 units
Production rate = 200 units per day
Inventory holding costs = 28% of the average value per year
Therefore :
28% of 30000
( 28/100)(30000)= 4800 units
30000+ 48000= 38400units
Comments
Leave a comment