Question #79173, Engineering / Mechanical Engineering
The pressure in an isochoric automobile tire increases from 40.0 psia at 80.0 °F to 50.0 psia on a trip during hot weather. Assume the air behaves as an ideal gas. a) What was the air temperature inside the tire at the end of the trip. b) How much heat was absorbed per unit mass of air in the tire during the trip?
Solution
40.0 psia = 276 kPa
50.0 psia = 345 kPa
80.0 °F = 300 K
a) For isochoric gas,
b)