Question #234939

The weight of a piece of metal is 225 lbf at a location where gravitational acceleration is 31 ft/s2 . Find the weight of the metal in lbf and the mass of the metal in lbm if it will be placed on the surface of the moon where g is 5.5 ft/s2 .


Expert's answer

F=m×aF = m\times a

m=Fa=22531=7.25lbmm =\frac{F}{a} =\frac{225}{31} = 7.25 lbm

mass of the metal = 7.25 lbm

Weight of metal

W=m×g=7.25×5.5=39.875W =m \times g = 7.25 \times 5.5 = 39.875 lbf


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS