Answer to Question #139463 in Mechanical Engineering for Thomas yau

Question #139463
100kg car mass, constant springs at 17.5 kN/m. This piece of crap with a magnetic hanger, was dropped into the dump. Once it hits the ground, it oscillates. Calculate frequency vibrations
1
Expert's answer
2020-10-22T18:26:44-0400

w=k/mw= \sqrt{k/m} ​

17500/100=13.299rads/sec\sqrt{17500/100} = 13.299 rads/sec

w=2Πfw = 2\Pi f

f=13.229/2Πf = 13.229/2\Pi

=20.779Hz= 20.779Hz


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!

Leave a comment

LATEST TUTORIALS
New on Blog