Question #123224

a square plate of L=1m side attached to a torsionnal spring of stiffness 10Nm/rad. The mass of the plate is M=1Kg. Now the air flow is coming from the left at 10m/s. What is the eigenfrequency (Hz) of the oscillator?

Expert's answer

ω=2πν=kI→ν=12πkI\omega=2\pi\nu=\sqrt{\frac{k}{I}} \to \nu=\frac{1}{2\pi}\sqrt{\frac{k}{I}}


I=112m(L2+L2)=112⋅1⋅(12+12)=1/6I=\frac{1}{12}m(L^2+L^2)=\frac{1}{12}\cdot 1\cdot(1^2+1^2)=1/6 kg⋅m2kg\cdot m^2


ν=12πkI=12⋅3.14101/6=1.23Hz\nu=\frac{1}{2\pi}\sqrt{\frac{k}{I}}=\frac{1}{2\cdot3.14}\sqrt{\frac{10}{1/6}}=1.23Hz




LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS