Question #92463

Aqueous hydrobromic acid will react with solid sodium hydroxide to produce aqueous sodium bromide and liquid water . Suppose 67.2 g of hydrobromic acid is mixed with 16. g of sodium hydroxide. Calculate the maximum mass of water that could be produced by the chemical reaction. Round your answer to significant digits.

Expert's answer

The reactants are reacting according to the following equation:

HBr + NaOH = NaBr + H2O

1 mole of HBr requires 1 mole of NaOH to be totally transformed into NaBr and water.

Now, let us calculate the amounts of HBr and NaOH in mols:

m(HBr) = 67.2g

m(NaOH) = 16g

M(HBr) = 80.9g/mol

M(NaOH) = 40g/mol

Following the simple relation

n(moles)=m(grams)M(g/mol)n(moles)=\frac{m(grams)}{M(g/mol)}n(HBr)=67.2g80.9g/mol=0.831moln(HBr)=\frac{67.2g}{80.9g/mol}=0.831mol

n(NaOH)=16g40g/mol=0.40moln(NaOH)=\frac{16g}{40g/mol}=0.40mol

Thus, hydrogen bromide is in a great excess and the amount of water produced will be calculated using the amount of sodium hydroxide:

n(H2O) = n(NaOH) = 0.40 mol, which is:


m(H2O)=n(H2O)∗M(H2O)=0.40mol∗18g/mol=7.2gm(H_{2}O)=n(H_{2}O)*M(H_{2}O)=0.40mol*18g/mol=7.2g


Finally, the mass of water produced is equal to 7.2 grams.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS