Question #334418

What mass of oxygen will react with 7.75g of P4?

Expert's answer

Let's write down the reaction equation:

P4+5O2=>2P2O5P_4 + 5O_2 => 2P_2O_5

That means that 1 mole of P4 reacts with 5 moles of O2

Find the number of moles of P4:

ν1=m/M=7.75/(31∗4)=0.0625(mol)\nu_1 = m/M = 7.75/(31*4) = 0.0625 (mol)

Find the number of moles of O2:

ν2=ν1∗5=0.0625∗5=0.3125(mol)\nu_2 = \nu_1*5 = 0.0625*5 = 0.3125 (mol)

Find the mass of O2:

m=M∗ν2=32∗0.3125=10(g)m = M*\nu_2 = 32 * 0.3125 = 10 (g)

Answer: 10g of oxygen will react with 7.75g of P4



LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS