The titration of a 10.0ml sample of vinegar requires 30.0ml of 0.20 M NaOH solution. Calculate
i. The molarity
ii. The mass /mass percent concentration of acetic acid.
Given that the density of acetic acid is 1.01g/cm3
V(CH3COOH) = 10.0 mL = 0.010 L;
V(NaOH) = 30.0 mL = 0.030 L;
C(NaOH) = 0.20 M;
CH3COOH + NaOH = CH3COONa + H2O;
By the chemical reacion:
C(CH3COOH) * V(CH3COOH) = C(NaOH) * V(NaOH);
C(CH3COOH) = C(NaOH) * V(NaOH)/V(CH3COOH) = 0.20 * 0.030/0.010 = 0.60 M.
n(CH3COOH) = C(NaOH) * V(NaOH) = 0.20 * 0.030 = 0.006 mol;
M(CH3COOH) = 60 g/mol;
m(CH3COOH) = n(CH3COOH) * M(CH3COOH) = 0.006 * 60 = 0.36 g;
d(vinegar) = 1.01 g/sm3 = 1.01 g/mL;
m(vinegar) = d(vinegar) * V(vinegar) = 1.01 * 10 = 10.10 g;
X(CH3COOH) = m(CH3COOH)/m(vinegar) = 0.36/10.10 = 0.0356 = 3.56 %.
Answer: The molarity is 0.60 M;
The mass /mass percent concentration of acetic acid is 3.56 %.
Comments
Leave a comment