BaCl2 + (NH4)2CO3 --> BaCO3 + NH4Cl
120ml of 0.6M BaCl is added to 650ml of 0.45M (NH4)2CO3. How many grams of BaCO3 is made? What is the concentration of left over reactant in the water?
Molar mass of BaCl2= 208.34g/mol
Molar mass of (NH4)2CO3= 96g/mol
Molar mass of BaCO3= 197.34g/mol
Mole of BaCl2= C xV
= 0.6 x 120/1000 = 0.072mol
Mass of BaCl2= mole x molar mass
= 0.072 x 208.34
= 15.0g
Mole of (NH4)2CO3= C xV
= 0.45 x 650/1000
= 0.29mole
Mass of (NH4)2CO3= 0.29 x 96
=27.84
Now to know the mass of BaCO3, let us find the limiting reagent.
96g of (NH4)2CO3 reacts with 208.34g of BaCl2
27.84g of (NH4)2CO3 should react with 208.34 x 27.84/96 = 60.42g
Since only 15.0g of BaCl2 is available, it is the limiting reagent.
Now,
208.34g of BaCl2 gives 197.34g of BaCO3
15.0g of BaCl2 will give 197.34 x 15.0/208.34 = 14.21g of BaCO3
To find the left over reactant
208.34g of BaCl2 reacts with 96g of (NH3)2CO3
15.0g of BaCl2 will react with 96 x 15.0/208.34
= 6.91
Mass of left over reactant = 27.84-6.91 = 20.9g
Total volume= 120ml + 650ml
= 770ml= 0.77L
Mass concentration= 20.9/0.77= 27.14gdm-3
Molar concentration= mass concentration/molar mass = 27.14/96 = 0.28M
Comments
Leave a comment