Question #156698

Halothane (C2HBrClF3) is used as an anesthetic. How many grams of halothane would need to be administered to completely fill the lungs of an average adult human, given an average lung volume of 5.95 L and a body temperature of 37°C? Assume a pressure of 1.00 atm


Expert's answer

pV=nRT.

n= pV/RT = 1 x 5.95/0.082 x 310 = 0,234067663 moles.

m= n x Mr = 0,234067663 x 197,5 = 46,2283634 g.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS