Question #155891

A solution contains 5.0 g ethylene glycol, C2H4(OH)2, and 95 g water, H2O, by mass. The density of the solution is 1 g/mL. Find the a) freezing point of the solution b) osmotic pressure at 35°C.


Expert's answer

a) The freezing point depression:

∆T=kf×cm∆T = k_f \times c_m

kf = the molal freezing point depression constant

cm = the molality of the solute

M(C2H4(OH)2) = 62.06 g/mol

n(C2H4(OH)2) =5.062.06=0.0805  mol= \frac{5.0}{62.06} = 0.0805 \;mol

c_m = 0.805 M

k_f = 3.11 (from table for ethylene glycol)

∆T = 3.11×0.805=2.503.11 \times 0.805 = 2.50 ºC

The freezing point of the solution = 0 ºC – 2.50 ºC = -2.50 ºC

b) T = 35 + 273 = 308 K

Osmotic pressure:

π = MRT

M = molality of the solution

R = gas constant

T = temperature

π=0.805×0.082×308=20.33  atmπ= 0.805 \times 0.082 \times 308 = 20.33 \;atm


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS