Answer to Question #155837 in General Chemistry for Hannah

Question #155837

number of moles in 4.50*10^(23) molecules of SO_(3)


1
Expert's answer
2021-01-15T07:01:18-0500

Number of moles = 4.50×10²³6.023×10²³\frac{4.50×10²³}{6.023×10²³}

= 4.50/6.023

= 0.747 moles


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!

Leave a comment

LATEST TUTORIALS
New on Blog