Answer to Question #155506 in General Chemistry for Amina

Question #155506

what is the volume of hydrogen gas if there are 1.37 moles at 842 mmHg and 25 degree Celsius


1
Expert's answer
2021-01-18T01:33:06-0500

According to ideal gas law:


PV=nRT, V=nRTPV, V=1.378.314(25+273)842133.322=0.03 m2.PV=nRT,\\\space\\ V=\frac{nRT}{PV},\\\space\\ V=\frac{1.37\cdot8.314\cdot(25+273)}{842\cdot133.322}=0.03\text{ m}^2.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!

Leave a comment

LATEST TUTORIALS
New on Blog