Question #125658

25.00cm​ of 0.100M NaOH is needed to titrate 25.00cm​ of a solution of hydrochloric acid. Calculate the

concentration of the acid.


Expert's answer

NaOH + HCl → NaCl + H2O

The mole ratio NaOH:HCl is 1:1

Amount of sodium hydroxide = 0.100 (mol/L) × 0.025 L = 0.0025 mol

Therefore 0.0025 mol of NaOH reacts with 0.0025 mol of HCl

Concentration of hydrochloric acid = 0.0025 mol / 0.025 L = 0.100 M

Answer: 0.100 M

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS