rate=k[NO]2[H2]rate = k [NO]^2 [H2]rate=k[NO]2[H2]
From experiment 1 and 2
rate=dC/dTrate=dC/dTrate=dC/dT =0.136/1500= 9.07*10-5
9.07*10-5= K(0.272)2(0.212)
K=5.78M-2S-1