A student spends a majority of his weekend playing and watching
sports, thereby tiring him out and leading him to oversleep and often
miss his Monday 8 AM math class. Suppose that the tuition per semes-
ter is $25,000 and the average semester consists of 15 units. If the math
class meets three days a week, one hour each day for 15 weeks, and is a
four-unit course, how much does each hour of math class cost the stu-
dent? Design an algorithm that computes the cost of each math class
double calc(int n) {
return (2500 / 15 * 3 * 15);
}
Comments
Leave a comment