Answer to Question #166795 in Quantum Mechanics for Kipkirui Emmanuel

Question #166795

The speed of a small truck increases from 36km/h to 72km/h During a three kilometer trip along a horizontal road.the mass of the truck is three thousand kilograms and the friction coefficient is 0.001.

1.) determine the work done and the average power developed by the trucks engine.

2.)same question if the truck travels uphill at an angle 10⁰



1
Expert's answer
2021-02-25T15:03:12-0500

1) (a) Let's first find the work done in moving the truck by 3 km:


W=ΔKE=KEfKEi=12m(vf2vi2),W=\Delta KE=KE_f-KE_i=\dfrac{1}{2}m(v_f^2-v_i^2),W=123000 kg((20 ms)2(10 ms)2)=450000 J.W=\dfrac{1}{2}\cdot3000\ kg\cdot((20\ \dfrac{m}{s})^2-(10\ \dfrac{m}{s})^2)=450000\ J.

Then, let's calculate the work done against the force of friction:


Wfr=μmgdcosθ,W_{fr}=\mu mgdcos\theta,Wfr=0.0013000 kg9.8 ms23000 mcos180=88200 J.W_{fr}=0.001\cdot3000\ kg\cdot9.8\ \dfrac{m}{s^2}\cdot3000\ m\cdot cos180^{\circ}=-88200\ J.

Finally, we can find the net work done by the trucks engine:


Wnet=WWfr=450000 J88200 J=361800 J.W_{net}=W-W_{fr}=450000\ J-88200\ J=361800\ J.

(b) Let's find the time that the truck takes to travel the distance of 3 kilometers:


d=12(v0+v)t,d=\dfrac{1}{2}(v_0+v)t,t=2d(v0+v),t=\dfrac{2d}{(v_0+v)},t=23000 m(10 ms+20 ms)=200 s.t=\dfrac{2\cdot3000\ m}{(10\ \dfrac{m}{s}+20\ \dfrac{m}{s})}=200\ s.

Finally, we can find the average power developed by the trucks engine:


Pavg=Wt=361800 J200 s=1809 W.P_{avg}=\dfrac{W}{t}=\dfrac{361800\ J}{200\ s}=1809\ W.

2) (a) Let's calculate the work done against the force of friction in case of the truck travels uphill at an angle 10⁰:


Wfr=μmgcosαdcosθ,W_{fr}=\mu mg cos\alpha d cos\theta,Wfr=0.0013000 kg9.8 ms2cos103000 mcos180=86860 J.W_{fr}=0.001\cdot3000\ kg\cdot9.8\ \dfrac{m}{s^2}\cdot cos10^{\circ} \cdot3000\ m\cdot cos180^{\circ}=-86860\ J.

Finally, we can find the net work done by the trucks engine:


Wnet=WWfr=450000 J86860 J=363140 J.W_{net}=W-W_{fr}=450000\ J-86860\ J=363140\ J.

(b) Finally, we can find the average power developed by the trucks engine:


Pavg=Wt=363140 J200 s=1816 W.P_{avg}=\dfrac{W}{t}=\dfrac{363140\ J}{200\ s}=1816\ W.

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!

Leave a comment