Question #158533

Suppose you are standing on a frozen pond while carrying three wooden blocks that weigh 3.0 kg each. You need to horizontally throw each block away from you at a rate of 5.0 m/s to be able to get to the shore of the pond. Assuming that your mass is 65.0 kg, how fast are you moving after you throw the first block?


Expert's answer

Solution,

Given

Mass of person = 65 kg

Mass of blocks = 3 kg

Rate at which block throw 5 m/sec

Using momentum conservation

PInitial = P Final

let Vp is velocity of person after throwing block.

Initially momentum is Zero

P Initial= 0

Momentum final = momentum of blocks + momentum of person

=35+71Vp= 3 * 5 + 71 * V_p

V P = - 0.211m/sec

Velocity is negative hence minus sign shows that person move back side with velocity 0.211 m/ sec




Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS