Question #108331

A particle of mass M, initially at rest, decays into two particles with rest masses

m1

and

m2

respectively. Show that the total energy of the mass

m1

is:

M

c M m m

E

2

[ ]

2

2

2

1

2 2

1

 

Expert's answer

E1+E2=m0c2E_1+E_2=m_0c^2


p1→+p2→=0\overrightarrow{p_1}+\overrightarrow{p_2}=0


E12=m12c4E_1^2=m_1^2c^4 and p12=2m1E1p_1^2=2m_1E_1


(m0c2−E1)2=E22(m_0c^2-E_1)^2=E_2^2



(m0c2−E1)2=(m_0c^2-E_1)^2=


=(m02c4+m12c4−2m0c2m1c2)==(m_0^2c^4+m_1^2c^4-2m_0c^2m_1c^2)=


=c4(m02+m12−2m0m1)==c^4(m_0^2+m_1^2-2m_0m_1)=


=c4(m02+m12)−c22m0E1=c^4(m_0^2+m_1^2)-c^22m_0E_1



E22=m22c4E_2^2=m_2^2c^4


m22c4=c4(m02+m12)−c22m0E1→m22c2=c2(m02+m12)−2m0E1m_2^2c^4=c^4(m_0^2+m_1^2)-c^22m_0E_1\to m_2^2c^2=c^2(m_0^2+m_1^2)-2m_0E_1


So, we have


E1=c22m0(m02+m12−m22)E_1=\frac{c^2}{2m_0}(m_0^2+m_1^2-m_2^2) Answer.






LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS