Question #85816

A 2kg puck moves to the right with an initial speed of 5 m/s and collided with a stationary 3kg puck. Assuming an elastic collision (kinetic energy is conserved) find the final velocity of each puck.

Expert's answer

Let's write the law of conservation of momentum:


m1v1i=m1v1f+m2v2f,(1)m_1v_{1i} = m_1v_{1f} + m_2v_{2f}, (1)

here, m1m_1, m2m_2 are the masses of the 2-kg and 3-kg pucks, respsectively; v1iv_{1i} is the initial velocity of the 2-kg puck which moves to the right; v1fv_{1f}, v2fv_{2f} are the final velocities of the 2-kg and 3-kg pucks, respectively.

Let's write the law of conservation of energy:


12m1v1i2=12m1v1f2+12m2v2f2.(2)\dfrac{1}{2} m_1v_{1i}^2 = \dfrac{1}{2} m_1v_{1f}^2 + \dfrac{1}{2} m_2v_{2f}^2. (2)

Let’s transpose the terms with m1m_1 to the left-side of the equations (1) and (2), respectively:


m1(v1i−v1f)=m2v2f,(3)m_1(v_{1i} - v_{1f}) = m_2v_{2f}, (3)m1(v1i2−v1f2)=m2v2f2.(4)m_1(v_{1i}^2 - v_{1f}^2) = m_2v_{2f}^2. (4)

Dividing equation (4) by equation (3), we get:


v1i+v1f=v2f.(6)v_{1i} + v_{1f} = v_{2f}. (6)


Substituting equation (6) into the equation (3), we get:


m1v1i−m1v1f=m2v1i+m2v1f,m_1v_{1i} - m_1v_{1f} = m_2v_{1i} + m_2v_{1f},


From this equation we can find v1fv_{1f}:

v1f=m1−m2m1+m2⋅v1i=2kg−3kg2kg+3kg⋅5ms=−1ms.v_{1f} = \dfrac{m_1 - m_2}{m_1 + m_2} \cdot v_{1i} = \dfrac{2 kg - 3 kg}{2 kg + 3 kg} \cdot 5 \dfrac{m}{s} = -1 \dfrac{m}{s}.


The sign minus indicates that the 2-kg puck after the collision moves in the opposite direction (to the left).

Finally, from the equation (6) we can find v2fv_{2f}:


v2f=v1i+v1f=5ms+(−1ms)=4ms.v_{2f} = v_{1i} + v_{1f} = 5 \dfrac{m}{s} + (-1 \dfrac{m}{s}) = 4 \dfrac{m}{s}.

The sign plus indicates that the 3-kg puck after the collision moves to the right.

Answer:

v1f=−1msv_{1f} = -1 \dfrac{m}{s}, v2f=4ms.v_{2f} = 4 \dfrac{m}{s}.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS