Question #77493

A race car moves along a circular track at a tangential speed of 35.0 m/s. If the car’s centripetal acceleration is 18.5 m/s2, what is the distance between the car and the center of the track?

Expert's answer

Question #77493, Physics / Other

A race car moves along a circular track at a tangential speed of 35.0 m/s35.0 \, \text{m/s}. If the car's centripetal acceleration is 18.5 m/s218.5 \, \text{m/s}^2, what is the distance between the car and the center of the track?

Solution


a=v2r⇔r=v2a;a = \frac{v^2}{r} \Leftrightarrow r = \frac{v^2}{a};r=35.0218.5=66.2 mr = \frac{35.0^2}{18.5} = 66.2 \, \text{m}


Answer: 66.2 m.

Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS