Question #69592

I'm taking a trip aboard the Shanghai Transrapid Train.
The train maintains its maximum commercial speed of 430km/h along a straight.
I position myself at the centre of my carriage and jump straight up at 2ms-1.
How many horizontal meters am I displaced along the aisle before landing?

Displacement towards the front of the train is negative and towards the back of the train is positive.

Expert's answer

Answer on question #69592, Physics / Other

Question I'm taking a trip aboard the Shanghai Transrapid Train. The train maintains its maximum commercial speed of 430km/h along a straight. I position myself at the centre of my carriage and jump straight up at 2ms-1. How many horizontal meters am I displaced along the aisle before landing?

Solution Let us find time of flight. During this time vertical velocity must change from 2 tp -2 under the action of g. Hence


Δv=2−(−2)=4=gt\Delta v = 2 - (- 2) = 4 = g tt=Δvg=49.8≈0.41st = \frac {\Delta v}{g} = \frac {4}{9 . 8} \approx 0. 4 1 s


Hence, displacement is


s=vt=430/3.6⋅0.41≈49ms = v t = 4 3 0 / 3. 6 \cdot 0. 4 1 \approx 4 9 m


Answer provided by AssignmentExpert.com


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS