Question #312708

The magnetic field strenght of a solenoid is 0.0270T. Its radius is 0.40 m and length is 0.40 m. How many turns are there in the solenoid if the steady current passing through it is 12.0 A?

Expert's answer

The magnetic field inside the solenoid is given as follows:


B=μ0NILB = \mu_0 \dfrac{NI}{L}

where I=12AI = 12A is the current, L=0.4mL = 0.4m is the length of solenoid, μ0=1.26×10−6N/A2\mu_0 = 1.26\times 10^{-6}N/A^2 is the magnetic constant, NN - number of turns. Substituting B=0.027TB = 0.027T, get:


N=BLμ0I=0.027⋅0.41.26×10−6⋅12≈710turnsN = \dfrac{BL}{\mu_0I} = \dfrac{0.027\cdot 0.4}{1.26\times 10^{-6}\cdot 12} \approx 710turns

Answer. 710 turns.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS