Question #259606

The brakes of a car whose initial velocity is 30 m/s are applied, and the car receives an acceleration of −2 m/s2. How far will it have gone (a) when its velocity has decreased to 15 m/s and (b) when it has come to a stop?



Expert's answer

(a)

v2=v02+2ad,v^2=v_0^2+2ad,d=v2−v022a,d=\dfrac{v^2-v_0^2}{2a},d=(15 ms)2−(30 ms)22×(−2.0 ms2)=169 m.d=\dfrac{(15\ \dfrac{m}{s})^2-(30\ \dfrac{m}{s})^2}{2\times(-2.0\ \dfrac{m}{s^2})}=169\ m.

(b)

v2=v02+2ad,v^2=v_0^2+2ad,d=v2−v022ad=\dfrac{v^2-v_0^2}{2a}d=0−(30 ms)22×(−2.0 ms2)=225 m.d=\dfrac{0-(30\ \dfrac{m}{s})^2}{2\times(-2.0\ \dfrac{m}{s^2})}=225\ m.
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS