Question #249774

A ball is thrown horizontally from the rooftop of a 150 m high building. If the ball

landed 17.5 m from the base of the building, what is the initial speed of the ball.


Expert's answer

Let's first find the time that the ball takes to reach the ground:


h=12gt2,h=\dfrac{1}{2}gt^2,t=2hg=2⋅150 m9.8 ms2=5.53 s.t=\sqrt{\dfrac{2h}{g}}=\sqrt{\dfrac{2\cdot150\ m}{9.8\ \dfrac{m}{s^2}}}=5.53\ s.

Finally, we can find the initial speed of the ball:


x=v0xt,x=v_{0x}t,v0x=xt=17.5 m5.53 s=3.16 ms.v_{0x}=\dfrac{x}{t}=\dfrac{17.5\ m}{5.53\ s}=3.16\ \dfrac{m}{s}.
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS