Question #235038

An impatient driver, wanting to save time, drives along a city bypass at an average speed of 115 km/h where the speed limit is 90.0 km/h. If the bypass is 18.0 km long, how much time (in minutes) does the driver save by breaking the speed limit? (By the way, the driver consumes about 20% more fuel at the higher speed.)


Expert's answer

The time it will take at 90 and 115 km/h:

t1=1890=0.2 h, t1=18115=0.16 h, Δt=0.2−0.16=0.04 h, or 2.4 min.t_1=\frac{18}{90}=0.2\text{ h},\\\space\\ t_1=\frac{18}{115}=0.16\text{ h},\\\space\\ \Delta t=0.2-0.16=0.04\text{ h, or 2.4 min}.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS