Question #230924

A particle moves along a straight line with an acceleration of a=4sinπt/2 m/s^2. If the displacement at t=0 is 0 and the initial velocity is -8/π m/s. find the acceleration after 2seconds and velocity after 2 seconds and displacement after 2seconds


Expert's answer

Given:

a=4sin⁡πt/2a=4\sin\pi t/2

x0=0x_0=0

v0=−8/πv_0=-8/\pi


The acceleration

a(2)=4sin⁡(π∗2/2)=0 m/s2a(2)=4\sin(\pi*2/2)=0\:\rm m/s^2

The velosity

v(t)=∫a(t)dt=∫4sin⁡πt/2dt=−8/πcos⁡πt/2+C,C=0v(t)=\int a(t)dt=\int 4\sin\pi t/2dt \\=-8/\pi\cos\pi t/2+C,\quad C=0

v(2)=−8/πcos⁡(π∗2/2)=8/πv(2)=-8/\pi\cos(\pi *2/2)=8/\pi

The displacement

x(t)=∫v(t)dt=∫(−8/πcos⁡πt/2)dtx(t)=\int v(t)dt=\int (-8/\pi\cos\pi t/2)dt

=−16/πsin⁡πt/2=-16/\pi\sin\pi t/2

x(2)=−16/πsin⁡(π∗2/2)=0x(2)=-16/\pi\sin(\pi*2/2)=0


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS