Question #230422

A gun has fired at a moving target. The bullet has a muzzle velocity of 1200
ft/s. The gun and the target are both on level ground, with target moving 60 mph
away from the gun have a distance of 30,000 ft from the gun the moment the
bullet was fired. What is the angle of the projectile needed to hit the target?

Expert's answer

Given:

v0x=v0cos⁡θ=1200cos⁡θ  ft/sv0y=v0sin⁡θ=1200sin⁡θ  ft/su=60 mph=88 ft/sL=30 000 ftv_{0x}=v_0\cos\theta=1200\cos\theta \;{\rm ft/s}\\ v_{0y}=v_0\sin\theta=1200\sin\theta \;{\rm ft/s}\\ u=60\:{\rm mph}=88{\:\rm ft/s}\\ L=30\:000\:\rm ft


In the reference frame with respect to the movement target, the range of a bullet is given by

L=(v0x−u)tL=(v_{0x}-u)t

The time of motion

t=2v0ygt=\frac{2v_{0y}}{g}

So, we get

L=(1200cos⁡θ−88)∗2∗1200sin⁡θ32=30000L=(1200\cos\theta-88)*\frac{2*1200\sin\theta}{32}=30000

(1200cos⁡θ−88)sin⁡θ=400(1200\cos\theta-88)\sin\theta=400

The roots of this equation

cos⁡θ1=0.919,cos⁡θ2=0.446\cos\theta_1=0.919,\quad \cos\theta_2=0.446

Finally

θ1=23∘,θ2=64∘\theta_1=23^{\circ},\quad\theta_2=64^{\circ}


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS