Question #230320

   Assume that the radius of the earth is 3.00 x 103 mi. How many cubic meters of space does the earth occupy?

 



Expert's answer

Given:

R=3.00∗103 mi=3.00∗103∗1609 m=4.83∗106 mR=3.00*10^3{\:\rm mi}=3.00*10^3*1609{\:\rm m}\\=4.83*10^6\:\rm m


The volume of Earth

V=43πR3V=\frac{4}{3}\pi R^3

V=43π(4.83∗106 m)3=4.71∗1020 m3V=\frac{4}{3}\pi (4.83*10^6\:\rm m)^3=4.71*10^{20}\: m^3


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS