Question #228209

A 70kg astronaut is floating free in space several metres from her aircraft. She is holding a 1.6kg wrench which she can hurl with a speed of 22m/s.
1) in which direction should she hurl the wrench so she can move towards the spacecraft
2) what would be her speed towards the spacecraft?

Expert's answer

Given:

M=70 kg,m=1.6 kg,u=22 m/sM=70\:{\rm kg},\quad m=1.6\:{\rm kg},\quad u=22\:\rm m/s


1) in the opposite direction to the spacecraft.

2) the law of conservation of momentum gives

0=Mv−muv=mMu=1.670∗22=0.5 m/s0=Mv-mu\\ v=\frac{m}{M}u=\frac{1.6}{70}*22=0.5\:\rm m/s


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS