Question #212501

A tiny 0.8g ball carries a charge of magnitude 10μC. It is suspended by a thread in a downward 500N/C electric field. What is the tension in the thread if the charge on the ball is positive?


1
Expert's answer
2021-07-01T09:30:11-0400

The tension in the thread

T=mg+qE=0.0008kg9.8N/kg+10106C500N/CT=mg+qE\\ =\rm 0.0008\: kg*9.8\: N/kg+10*10^{-6}\: C*500\: N/C=0.0128N=0.0128\: N


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS