Question #180263

What should be the speed of the car at point A so that it will attain a maximum speed of 17 m/s?


Expert's answer

If the car moves at constant acceleration aa, and it has speed vv at point A and speed u=17m/su=17\text{m/s} at point B, and A and B are separated by distance dd, the speed at A can be expressed from the following equation:


d=u2−v22a, v=u2−2ad=289−2ad.d=\frac{u^2-v^2}{2a},\\\space\\ v=\sqrt{u^2-2ad}=\sqrt{289-2ad}.
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS