Question #172741

1.     A hiker determines the length of a lake by listening for the echo of her shout reflected by a cliff at the far end of the lake. She hears the echo 2.5 s after shouting. Estimate the length of the lake.


Expert's answer

The distance traveled by the sound can be found as follows:


d=vt.d=vt.

From the other hand, the total distance from the hiker to the cliff and back equals:


d=2l.d=2l.

Then, we get:


2l=vt,2l=vt,l=vt2=343 ms⋅2.5 s2=430 m.l=\dfrac{vt}{2}=\dfrac{343\ \dfrac{m}{s}\cdot2.5\ s}{2}=430\ m.
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS