Answer to Question #167481 in Physics for Froilan

Question #167481

The 2197-N block shown is in contact with 45° incline. The coefficient of static friction is 0.3. Compute the value of the horizontal force P necessary to just prevent motion down the incline.


1
Expert's answer
2021-03-02T18:09:41-0500

Let's apply the Newton's Second Law of Motion in projections on axis xx and yy:


Pcosθ+FfrWsinθ=0,Pcos\theta+F_{fr}-Wsin\theta=0,NWcosθPsinθ=0.N-Wcos\theta-Psin\theta=0.

Let's rewrite our equations:


Pcosθ+μsNWsinθ=0Pcos\theta+\mu_sN-Wsin\theta=0N=Wcosθ+Psinθ.N=Wcos\theta+Psin\theta.

Let's substitute NN into the previous equation and solve for PP


Pcosθ+μs(Wcosθ+Psinθ)Wsinθ=0,Pcos\theta+\mu_s(Wcos\theta+Psin\theta)-Wsin\theta=0,P=W(sinθμscosθ)cosθ+μssinθ,P=\dfrac{W(sin\theta-\mu_scos\theta)}{cos\theta+\mu_ssin\theta},P=2197 N(sin450.3cos45)cos45+0.3sin45=1183 N.P=\dfrac{2197\ N\cdot(sin45^{\circ}-0.3\cdot cos45^{\circ})}{cos45^{\circ}+0.3\cdot sin45^{\circ}}=1183\ N.

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!

Leave a comment

LATEST TUTORIALS
New on Blog