Answer to Question #167479 in Physics for Froilan

Question #167479

Glenda drops a coin from ear-level down a cliff at standard temperature and pressure. The coin falls a distance of 440 m before it strikes the water. How long after Glenda releases the coin will she hear a splash?


1
Expert's answer
2021-03-01T12:40:06-0500

Let's first find the time that the coin takes to reach the surface of water:


y=12gt12,y=\dfrac{1}{2}gt_1^2,t1=2yg=2440 m9.8 ms2=9.47 s.t_1=\sqrt{\dfrac{2y}{g}}=\sqrt{\dfrac{2\cdot440\ m}{9.8\ \dfrac{m}{s^2}}}=9.47\ s.

Then, we can find the time that the sound of a splash takes to reach Glenda's ear (the speed of sound at standard temperature and pressure equals 343 ms343\ \dfrac{m}{s}):


t2=yv=440 m343 ms=1.28 s.t_2=\dfrac{y}{v}=\dfrac{440\ m}{343\ \dfrac{m}{s}}=1.28\ s.

Finally, we can find the total time that takes from releasing the coin until Glenda hear the splash of water:


t=t1+t2=9.47 s+1.28 s=10.75 s.t=t_1+t_2=9.47\ s+1.28\ s=10.75\ s.

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!

Leave a comment

LATEST TUTORIALS
New on Blog