Question #152393

what would the speed of an observer be if a red(4.688x10^14 Hz) traffic light appeared green (5.5555x10^14 Hz) to the observer ?

Expert's answer

Let's apply the expression for the relativistic transverse Doppler effect:


ftfo=1+β1−β\dfrac{f_t}{f_o}= \sqrt{\dfrac{1+\beta}{1-\beta}}

where ft=4.688×1014Hzf_t = 4.688\times10^{14} Hz is the frequncy of the traffic light, fo=5.5555×1014Hzf_o = 5.5555\times10^{14} Hz is the frequncy than the observer sees, β=v/c\beta = v/c, where vv is the relative speed, and c=3×108m/sc = 3\times 10^8m/s is the speed of light in vacuum.

Expressing the vv from the formula above, obtain:


v=cft2−fo2ft2+fo2v=3×108(4.688×1014)2−(5.5555×1014)2(4.688×1014)2+(5.5555×1014)2≈≈−0.5×108m/sv = c\dfrac{f_t^2 - f_o^2}{f_t^2 + f_o^2}\\ v = 3\times 10^8\dfrac{(4.688\times10^{14})^2 - (5.5555\times10^{14})^2}{(4.688\times10^{14})^2 + (5.5555\times10^{14})^2}\approx \\ \approx -0.5\times 10^8m/s

Answer. -0.5*10^8 m/s.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS