Question #151263

Strings join two object, whose masses are 5 kg and 10 kg. The 5kg object is pulled upward with a force of 120N. Find the tension on the string between the objects.

Expert's answer

If the 120-N force is applied to the string of 5-kg mass, and the 10-kg mass is attached to the 5-kg one with a string, the tensions will be


T=120+gM10==120+9.8⋅10=218 N.T=120+gM_{10}=\\=120+9.8\cdot10=218\text{ N}.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS