Question #151230

Planet X has a mass of 7.4×1026 kg and is 3.3×1010 m from Planet Y which has a mass of 9.8×1026 kg. What is the force of gravity between Planet X and Planet Y in Scientific Notation?

Expert's answer

We can find the force of gravity between Planet X and Planet Y from the Newton's law of universal gravitation:


F=GMXMYr2,F=\dfrac{GM_XM_Y}{r^2},F=6.67⋅10−11 Nm2kg2⋅7.4⋅1026 kg⋅9.8⋅1026 kg(3.3⋅1010 m)2=4.44⋅1022 N.F=\dfrac{6.67\cdot10^{-11}\ \dfrac{Nm^2}{kg^2}\cdot7.4\cdot10^{26}\ kg\cdot9.8\cdot10^{26}\ kg}{(3.3\cdot10^{10}\ m)^2}=4.44\cdot10^{22}\ N.

Answer:

F=4.44⋅1022 N.F=4.44\cdot10^{22}\ N.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS