Question #144518
Two subway stops are separated by 1100 m. If a subway train accelerates at +1.2 m/s from rest through the first half of the dis tance and decelerates at -1.2 m/s through the second half, what are (a) its travel time and (b) its maximum speed? (c) Graph x, v, and a versus t for the trip.
1
Expert's answer
2020-11-16T07:48:16-0500
s=0.5s+0.5s=0.5at2+0.5at2s=at2=a(0.5T)2=0.25aT21100=0.25(1.2)T2T=60.6 ss=0.5s+0.5s=0.5at^2+0.5at^2\\s=at^2=a(0.5T)^2=0.25aT^2\\1100=0.25(1.2)T^2\\T=60.6\ s

V2=2a(0.5s)=asV2=1.2(1100)V=36.3msV^2=2a(0.5s)=as\\V^2=1.2(1100)\\V=36.3\frac{m}{s}


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS