Question #137550

A steel ball rolls with a constant velocity across a table top 0.808 m high. It rolls off and hits the ground +0.264 m horizontally from the edge of the table. How fast was the ball rolling?

Expert's answer

Let's first write the equations of motion of the steel ball in horizontal and vertical directions:


x=vt,x = vt,y=12gt2,y = \dfrac{1}{2}gt^2,

here, x=0.264 mx = 0.264 \ m is the horizontal displacement of the ball, vv is the ball's velocity across the table, tt is time that the ball takes to reach the ground, y=0.808 my = 0.808 \ m is the vertical displacement of the ball (or the height of the table) and g=9.8 ms2g = 9.8 \ \dfrac{m}{s^2} is the acceleration due to gravity.

Let's find the time that the ball takes to reach the ground from the second equation:


t=2yg.t = \sqrt{\dfrac{2y}{g}}.

Then, we can substitute tt into the first equation and find vv:


x=v2yg,x = v\sqrt{\dfrac{2y}{g}},v=x2yg=0.264 m2⋅0.808 m9.8 ms2=0.65 ms.v = \dfrac{x}{\sqrt{\dfrac{2y}{g}}} = \dfrac{0.264 \ m}{\sqrt{\dfrac{2 \cdot 0.808 \ m}{9.8 \ \dfrac{m}{s^2}}}} = 0.65 \ \dfrac{m}{s}.

Answer:

v=0.65 ms.v = 0.65 \ \dfrac{m}{s}.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS