My orders
How it works
Examples
Reviews
Blog
Homework Answers
Submit
Sign in
How it works
Examples
Reviews
Homework answers
Blog
Contact us
Submit
Question #125190
A subway train starts from rest at a station and accelerates at a rate of 1.6 m/s2 for 14 s. It runs at constant speed for 70 s and slows down at a rate of 3.5 m/s2 until it stops at the next station. Find the total distance covered in meters
Expert's answer
The total distance covered by a subway
d
=
d
1
+
d
2
+
d
3
d=d_1+d_2+d_3
d
=
d
1
+
d
2
+
d
3
Here
d
1
=
a
1
t
1
2
2
=
1.6
×
1
4
2
2
=
1568
m
d_1=\frac{a_1t_1^2}{2}=\frac{1.6\times 14^2}{2}=1568\:\rm m
d
1
=
2
a
1
t
1
2
=
2
1.6
×
1
4
2
=
1568
m
d
2
=
v
2
t
2
=
(
a
1
t
1
)
t
2
=
1.6
×
14
×
70
=
1568
m
d_2=v_2t_2=(a_1t_1)t_2=1.6\times 14\times 70=1568\:\rm m
d
2
=
v
2
t
2
=
(
a
1
t
1
)
t
2
=
1.6
×
14
×
70
=
1568
m
t
3
=
v
2
/
a
3
=
1.6
×
14
/
3.5
=
6.4
s
t_3=v_2/a_3=1.6\times 14/3.5=6.4\:\rm s
t
3
=
v
2
/
a
3
=
1.6
×
14/3.5
=
6.4
s
d
3
=
v
2
+
0
2
t
3
=
1.6
×
14
+
0
2
×
6.4
=
71.68
m
d_3=\frac{v_2+0}{2}t_3=\frac{1.6\times 14+0}{2}\times 6.4=71.68\:\rm m
d
3
=
2
v
2
+
0
t
3
=
2
1.6
×
14
+
0
×
6.4
=
71.68
m
Finally
d
=
1568
+
1568
+
71.68
=
3207.68
m
d=1568+1568+71.68=3207.68\:\rm m
d
=
1568
+
1568
+
71.68
=
3207.68
m
Our fields of expertise
Programming
Math
Engineering
Economics
Physics
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS
Thanks for the assistance,,, your service is great
#340795
on Jan 2024
Read all reviews >>