Question #125187

A sailor in a small boat encounters shifting winds. She sails 8 km south, then 15 km 30 E of N, and then 12 km 25 N of W. Use any method to determine the magnitude of her resultant displacement in kilometers

Expert's answer

The resultant displacement is shown on the figure (OC).





Let's denote the origin as O. Then, using the law of cosines, from the triangle AOB find:


OB2=OA2+AB2−2OA⋅AB⋅cos⁡(30°)=82+152−2⋅8⋅15⋅22≈119.2OB≈10.9kmOB^2 = OA^2 + AB^2 - 2OA\cdot AB\cdot \cos(30\degree) = 8^2 + 15^2 - 2\cdot 8\cdot 15\cdot \dfrac{\sqrt{2}}{2} \approx119.2\\ OB \approx 10.9 km

Using the law of sines, from the triangle AOB find:


∠OBA=arcsin⁡(8km⋅sin⁡30°10.9km)≈21.5°\angle OBA = \arcsin{(\dfrac{8km\cdot \sin 30\degree}{10.9 km})} \approx 21.5\degree

From the right triangle ADB, the angle DBA is equal to 180-90-30 = 60 degrees. Thus, the angle CBO will be:


∠CBO=∠DBA+25°−∠OBA=60°+25°−21.5°=63.5°\angle CBO = \angle DBA+25\degree-\angle OBA = 60\degree+25\degree-21.5\degree = 63.5\degree

Then, using the law of cosines, from the triangle OCB find:


OC2=OB2+CB2−2OB⋅CB⋅cos⁡(63.5°)==10.92+122−2⋅10.9⋅12⋅cos⁡(63.5°)≈116.9OC≈10.8kmOC^2 = OB^2 + CB^2 - 2OB\cdot CB\cdot \cos(63.5\degree) =\\ = 10.9^2 + 12^2 - 2\cdot 10.9\cdot 12\cdot \cos(63.5\degree)\approx116.9\\ OC \approx 10.8 km

Answer. The resultant displacement is 18.8 km.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS