Question #120078

Suppose a cube of osmium with a mass of 36.52 kg is submerged in rubbing alcohol. The buoyant force over the cube is 1.25 x 10 to the power of 1. Given that rubbing alcohol has the density of 7.86 x 10 to the power of 2 kg/m3. What is the gravitational force of the cube of osmium? What is the density of the osmium in scientific notation?

Expert's answer

The gravitational force of the cube of osmium is the consequence of presence of gravitation:


Fg=mg=36.52⋅9.8=358 N.F_g=mg=36.52\cdot9.8=358\text{ N}.

To find the density of the osmium by dividing its mass by volume, write the equation for the buoyant force:


Fb=ρalcgVosm, Vosm=Fbρalcg,F_b=\rho_\text{alc} gV_\text{osm},\\ \space\\ V_\text{osm}=\frac{F_b}{\rho_\text{alc} g},

now it's time to find the density:


ρosm=mVosm=ρalcgmFb, ρosm=786⋅9.8⋅36.5212.5=22505 kg/m3.\rho_\text{osm}=\frac{m}{V_\text{osm}}=\frac{\rho_\text{alc} gm}{F_b},\\ \space\\ \rho_\text{osm}=\frac{786\cdot9.8\cdot36.52}{12.5}=22505\text{ kg/m}^3.

The density of the osmium in scientific notation


ρosm=22.5⋅103 kg/m3.\rho_\text{osm}=22.5\cdot10^3\text{ kg/m}^3.
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS