Question #120054

A standing wave with a fundamental mode wavelength of 60 cm forms in an air column open at both ends. How long is the column for the fundamental mode?

Expert's answer

The condition for the resonance frequency for open at both ends tube is the following:


f=nv2Lf = \dfrac{nv}{2L}

where nn is the resonance mode (for fundamental mode n=1n = 1), v=343m/sv = 343 m/s is the speed of sound in air and LL is the length of the air column.

Expressing LL, obtain:

L=nv2fL = \dfrac{nv}{2f}

The frequency of a standing wave can be calculated as following:


f=v/λf = v/\lambda

where λ=0.6m\lambda = 0.6 m is the wavelength.

Thus, obtain:


L=nv2f=nv2v/λ=nλ2=1⋅0.62=0.3mL = \dfrac{nv}{2f} = \dfrac{nv}{2v/\lambda} = \dfrac{n\lambda}{2} = \dfrac{1\cdot 0.6}{2} = 0.3m

Answer. The lenght of the tube is 0.3m.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS